Jakie są skutki separacji

Separacja w małżeństwie to proces, w którym małżonkowie decydują się na tymczasowe rozstanie. Jest to poważna i bardzo trudna decyzja. Niektóre pary decydują się na separację w celu uzyskania czasu i przestrzeni, by uporać się z problemami w związku, podczas gdy inne decydują się na ten krok jako preludium do rozwodu. Separacja może obejmować czasowe mieszkanie w innym miejscu niż partner, ale może też być faktycznym rozstaniem.

 1. Zmiana sytuacji finansowej:
  Jednym z pierwszych skutków separacji jest zmiana sytuacji finansowej. Kiedy partnerzy decydują się na rozłączenie, nałożone na nich obowiązki zostają zredukowane. W związku z tym obydwaj partnerzy muszą się zmierzyć z nową rzeczywistością. Często ciężko jest jednej ze stron poradzić sobie z codziennymi wydatkami, zwłaszcza, jeśli nie otrzymuje wsparcia finansowego od drugiej strony.
 2. Problemy emocjonalne:
  Kolejnym skutkiem separacji jest często pojawienie się problemów emocjonalnych. Obydwoje partnerów muszą poradzić sobie z negatywnymi emocjami, jakie towarzyszą związanym z tym zawirowaniami. Często dochodzi do poczucia osamotnienia i deprecjonującego nastroju, co wpływa na ogólny stan psychiczny.
 3. Zmiana stylu życia:
  Kiedy para decyduje się na separację, zmienia się również styl życia. W przypadku, gdy jedna ze stron przeniosła się do nowego mieszkania, musi stworzyć zupełnie od nowa swój własny dom.
 4. Problemy z wychowaniem dzieci:
  Jeśli para, która decyduje się na separację, ma dzieci, to nierzadko pojawiają się problemy związane z wychowaniem tych maluchów. Najważniejsze dla rodziców jest dbanie o dobre samopoczucie ich pociech i utrzymanie dla nich stabilnej sytuacji rodzinnej. W tym przypadku konieczne jest nawiązanie nowych relacji i dopasowanie się do nowej rzeczywistości.
 5. Brak wsparcia emocjonalnego:
  Kiedy para się separuje, pojawia się także brak wsparcia emocjonalnego. W przypadku kryzysowej sytuacji już nigdy nie ma osoby, do której można by się zwrócić o pomoc. W takiej sytuacji warto skorzystać np. z usług psychologa. Palące emocje i brak odpowiedniego wsparcia to najczęstsze problemy, z jakimi mierzą się osoby po separacji.