Napisanie pozwu o rozwód nie jest łatwym zadaniem, jednakże jest to ważny krok w procesie rozwiązywania małżeństwa. W polskim prawie nie ma innej możliwości rozwiązania małżeństwa, niż przez rozwód orzeczony wyrokiem sądu. Przesłanką jest trwały i całkowity rozkład małżeństwa. Ważne jest, aby wszystkie informacje zawarte w pozwie były dokładne i szczere. Oto kilka wskazówek, jak go napisać.
Co to jest pozew rozwodowy?
Pozew o rozwód to pismo procesowe, które składa jeden z małżonków, który chce zakończyć związek małżeński na drodze sądowej. Aby rozpocząć postępowanie, pozew musi być odpowiednio sformułowany, bez błędów formalnych. Pozew rozwodowy zawierający błędy może spowodować zwrot pozwu i zakończenie sprawy.
Gdzie należy złożyć pozew o rozwód?
Pozew o rozwód należy złożyć w sądzie rejonowym, na którego terenie małżonkowie ostatnio zamieszkiwali, jeśli chociaż jedna ze stron w tym rejonie ma jeszcze miejsce zamieszkania lub zameldowania. Jeżeli nie da się w ten sposób ustalić sądu, właściwym jest ten miejsca zamieszkania pozwanego. W innym wypadku właściwy jest sąd miejsca zamieszkania powoda.
Co powinien zawierać pozew rozwodowy?
Pozew rozwodowy powinien być sporządzony w formie pisemnej i składać się kolejno z:
- daty złożenia pozwu i adresu właściwego sądu okręgowego,
- danych osobowych powoda/powódki i pozwanego/pozwanej, tj. imion i nazwisk, adresów (miejsc zamieszkania), numerów PESEL,
- tytułu pozwu (może to być na przykład pozew o rozwód z orzeczeniem o winie),
- wskazania żądania (m.in. czy żądanie dotyczy rozwodu z orzeczeniem o winie, czy bez orzekania o winie)
- wskazania, kto ma pokryć koszty procesu,
- uzasadnienia wniosku (wskazania powodu rozpadu małżeństwa),
- wskazania świadków w sprawie,
- wskazania wysokości alimentów i kwestii kontaktów z dziećmi (jeśli małżonkowie posiadają dzieci niepełnoletnie),
- wskazania, co małżonkowie powinni zrobić, by ułatwić sądowi podział majątku.
Kto składa podpis?
Pozew powinien być podpisany przez powoda lub prawnika, który go reprezentuje.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Pozew rozwodowy wraz z aktualnym odpisem aktu małżeństwa, skróconymi odpisami aktów urodzenia dzieci (niepełnoletnich) i potwierdzeniem wniesienia opłaty sądowej, strony muszą dostarczyć w dwóch egzemplarzach do sądu okręgowego.